SOBOLÓW

WIEŚ, PARAFIA, KOŚCIÓŁ

Legenda głosi, że stare drzwi do zakrystii z okuciami pochodzą z baszty zamku w Chrostowej. Wrota te były kilkakrotnie przenoszone z gródka do kościoła, lecz za każdym razem wracały. Dopiero kiedy na Boże Ciało wyruszyła tam procesja, drzwi pozostały w kościele już na zawsze. Jeden z dziedziców Sobolowa brał udział w wyprawie Sobieskiego z odsieczą Wiednia. Dwie zdobyte przez niego w bitwie chorągwie tureckie przerobione zostały na ornaty do kościoła, z których jeden został przekazany do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i był pokazywany na słynnej wystawie na Wawelu w 1983 r.
w jednej z kościelnych monstrancji wtopione są jako ozdoba monety ze skarbu wykopanego w rejonie wzgórza Borek nad Stradomką…

Znany najwcześniejszy rok istnienia wsi
Znany najwcześniejszy rok istnienia parafii
Rok pochodzenia dzwonu gotyckiego na dzwonnicy