SOBOLÓW
WIEŚ, PARAFIA, KOŚCIÓŁ
Legenda głosi, że stare drzwi do zakrystii z okuciami pochodzą z baszty zamku w Chrostowej. Wrota te były kilkakrotnie przenoszone z gródka do kościoła, lecz za każdym razem wracały. Dopiero kiedy na Boże Ciało wyruszyła tam procesja, drzwi pozostały w kościele już na zawsze. Jeden z dziedziców Sobolowa brał udział w wyprawie Sobieskiego z odsieczą Wiednia. Dwie zdobyte przez niego w bitwie chorągwie tureckie przerobione zostały na ornaty do kościoła, z których jeden został przekazany do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i był pokazywany na słynnej wystawie na Wawelu w 1983 r.
w jednej z kościelnych monstrancji wtopione są jako ozdoba monety ze skarbu wykopanego w rejonie wzgórza Borek nad Stradomką…
Wieś Sobolów
Parafia Sobolów
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie
Dzwonnica
Wieś Sobolów
Pierwsze informacje o wsi Sobolów pochodzą już ze wczesnego średniowiecza z kronik królewskich. Dokumenty historyczne potwierdzają istnienie wioski w 1262 roku. Jak wynika z treści kroniki wieś została sprzedana miejscowym chłopom przez szlachcica Kuklińskiego, który zdecydował opuścić ziemie polskie by poślubić mołdawską hrabinę Wrgagę.
Okres świetności Sobolowa przypada jednak na XIX w. głównie za sprawą miejscowych rzemieślników, którzy wyspecjalizowali się w produkcji ołowianych kul służących w austriackiej armii jako pociski strzeleckie.
Parafia Sobolów
Parafia Sobolów należy do Diecezji Tarnowskiej w Dekanacie Bochnia – Zachód. Leży na obszarze Pogórza Karpackiego – na tzw. Progu Karpackim. Teren parafii to malownicze wzgórza i doliny rozciągające się od doliny rzeki Stradomki do szczytu Zoni, skąd można podziwiać piękno Beskidów aż po Tatry.
Początki parafii w Sobolowie sięgają końca XIII w., chociaż pierwszy znany dokument z 1308 r. informujący o jej istnieniu jest uważany za falsyfikat. Dopiero informacja z 1326 r. potwierdzająca płacenie świętopietrza z parafii w Sobolowie nie budzi żadnych wątpliwości. Wiadomo, że w XVI w. właściciel wsi Stanisław Słonkowski zamienił kościół w Sobolowie na zbór protestancki. Jeszcze pod koniec tego wieku kościół wrócił w ręce katolików.
Obecna świątynia pochodzi właśnie z końca XVI w. W latach 1923-33 została przekształcona według projektu Bogdana Tretera. Od dawna parafia odznaczała się szczególnym kultem Matki Bożej, o czym świadczą między innymi uroczystości różańcowe w dniach 1-3.VI.1748 r. oraz obrazy Matki Bożej Różańcowej i Wybawiającej z Czyśćca. Patronką parafii jest Matka Boża Różańcowa Łaskawa Wybawicielka z Czyśćca. Ciężkie chwile kościół i parafia przeżywały w okresie I i II wojny światowej. Na początku grudnia 1914 r. w okolicy Sobolowa trwały zacięte walki austriacko – rosyjskie w ramach operacji łapanowsko -limanowskiej. Z kolei w styczniu 1945 r. wycofujący się Niemcy uwięzili w sobolowskim kościele kilkuset więźniów, wziętych prawdopodobnie do pracy przy okopach i rowach przeciwczołgowych. 19 stycznia, po krótkiej walce z niemieckim konwojem, więźniowie ci zostali uwolnieni przez oddział partyzancki NOW-AK, o czym informuje pamiątkowa tablica umieszczona na dzwonnicy.
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie stoi na wzniesieniu w centrum wsi. Ta piękna świątynia ma wiele uroku, a jej wystrój artystyczny skłania do refleksji i zadumy. Kościół leży na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. Jest jednonawowy, drewniany, przebudowany w charakterze pseudoregionalnym, zrębowy, szalowany, kryty gontem. Złożony jest z nawy i zamkniętego trójbocznie prezbiterium. Przy prezbiterium od północy zakrystia, a od południa kaplica.
Przy nawie od zachodu otwarty przedsionek, połączony z sobotami, które obiegają cały kościół. Na wschodniej ścianie prezbiterium znajduje się Ogrojec z rzeźbami ludowymi z XX w. Prezbiterium i nawa nakryte są dachami dwuspadowymi, nad nawą z wieżyczką na sygnaturkę o barokowej formie z latarnią. Nad kaplicą i zakrystią dachy pulpitowe. Wnętrze nakryte pozornym sklepieniem z płaskimi odcinkami po bokach. Arkada tęczy wycięta półkoliście. Polichromia wnętrza ornamentalna, wykonana w 1929 r. przez Franciszka Przebindowskiego. W prezbiterium zachowały się fragmenty malowideł z XVIII w., przedstawiające trzy postacie apostołów.
Kościół posiada bogate wyposażenie utrzymane w duchu baroku. Ołtarz główny z XIX w., z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem od 1740 r. określanym jako „łaskawy”. Obraz Matki Bożej ,,Łaskawy” – pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku, namalowany na podobieństwo Xll-to wiecznego wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej znajdującego się w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Uległ on przemalowaniu, pierwotny stan przywrócono podczas konserwacji w 1958 r.
Dwa ołtarze boczne, rokokowe z 2. poł. XVIII w. Lewy z kopią obrazu Matki Boskiej Śnieżnej, namalowaną przez Waleriana Kasprzyka w 1959 r., w sukience drewnianej i koronach z XlX w. W prawym ołtarzu obraz św. Józefa, namalowany w 1930 r. przez Franciszka Przebindowskiego.
W kaplicy ołtarz rokokowy z 2. poł. XVIII w., z obrazem św. Anny Samotrzeć z herbem Junosza, z 2. poł. XVII w.
Ambona rokokowa z XVIII w., z obrazem św. Jana Chrzciciela na zaplecku. Chrzcielnica barokowa z XVII – XVIII w., wykonana z czarnego marmuru, ze złoconą pokrywą drewnianą. Dwie ławy kolatorskie z XVIII w. Dwa konfesjonały rokokowe z 2. poł. XVIII w., z malowidłami w zwieńczeniach. Drzwi przeniesione z dawnego wejścia do zakrystii, okute skośną kratą z XVII w.
Dzwonnica
Przy kościele znajduje się wolno stojąca, drewniana dzwonnica z XVII w., przesunięta i ustawiona na nowej i wysokiej podmurówce w XX w.
Na dzwonnicy zawieszone są trzy dzwony:
1. gotycki z 1510 r. dzwon ten – obecnie jest jednym z najstarszych na ziemi bocheńskiej, wykonany w Krakowie i ozdobiony medalionem z Madonną z Dzieciątkiem.
2. św. Michał Archanioł, odlany w 1960 r. we Wrocławiu;
3. bez nazwy z 1960 r.
Znany najwcześniejszy rok istnienia wsi
2023
Znany najwcześniejszy rok istnienia parafii
2023
Rok pochodzenia dzwonu gotyckiego na dzwonnicy
2023